Trabzon’da su kirliliği: Vatandaşlar isyan etti

Ülkemizin en fazla doğal güzelliğe sahip yerlerinden biri olan Trabzon’da su kirliliği sorunu vatandaşı isterdi. Araklı ilçesine bağlı 9 köyde çöp kokusu ve atıkların su kaynaklarına karışmış olması bölge sakinlerini bir hayli kızdırıyor. Araklı’da bulunan ve civar il ve ilçelerden toplanan çöplerin getirildiği katı atık entegre ve bertaraf tesisi, hem kötü koku yapıyor, hem de suları kirletiyor.

Araklı Taşönü Mahallesi’nde yeni faaliyete giren tesis sadece Trabzon değil, Rize’nin de atıklarının toplandığı bir alan. Taşönü sakinleri bu tesise tepkili. Bölge sakinleri, tesisten yayılan kokunun yanı sıra, tesisten sızan atıkların sulara karıştığını ve bunun Karadeniz’e karıştığını, haliyle kirlilik ortaya çıktığını söylüyor.

Konu ile ilgili konuşan bir mahalle sakini;  “Burada arıtmadan bıraktıkları suyu Yanbolu deresinden denize kadar indiriyorlar. İnsanlarımız bunu hastalık olarak geri alıyor. Yanbolu vadisi, Arsin ve Araklı’nın 9 köyü bundan etkileniyor.” ifadelerini kullanıyor.

DURUM ALARM VERİYOR

Trabzon gibi doğal güzelliği ile meşhur bir ilimizde bu tablonun oluşması son derece üzücü ve aynı zamanda tehlikeli. Atık tesisindeki bu durum içme sularını doğrudan etkiliyor. Bu da bölge genelinde içme suyu içmeyi imkansız hale getiriyor. İnsanlar hastalık yapıcı etmenlere maruz kalmamalı.

SU ARITMA CİHAZI ŞART GÖRÜNÜYOR

Ülkenin bir çok yerinde görülen su kirliliği Trabzon için de tehdit. Görüldüğü üzere memlekette kirlenmeden nasibini almayan yer yok. Atıkların karıştığı sular içme için ayrılan suları da doğrudan veya dolaylı yönden etkiliyor.

Bu nedenle Trabzon su arıtma cihazı ihtiyacı olan yerler arasında. Trabzon’da su arıtma cihazı ise Metropol Su Arıtma’dan alınır.

Trabzon geneli su arıtma cihazı satışı ve teknik servis hizmeti için;

0506-852-15-15

Bir cevap yazın