Ters Ozmos sistemi nedir? Su arıtma için neden önemli?

21. yüzyılda teknoloji her geçen gün değişim ve gelişim gösteriyor. Artık evlerimizde son teknoloji ürünler bir lüks değil, açıkça bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Su arıtma teknolojisi de bunlardan biri. Gelişen teknoloji beraberinde su kirliliği getirince insanlar su arıtma işini belediyelere bırakmıyor. Su arıtma cihazı faydaları ile evlerin bir numaralı demirbaş ürünü haline gelmeye başladı. Özel bir teknoloji ile donatılan su arıtma cihazı, bazı modellerinde suyu ters ozmos sistemi ile arıtıyor. Bunu duyan vatandaşlar su gibi önemli konuda kullanılan ters ozmos sistemi nedir? sorusuna yanıt arıyor.

Su arıtma cihazı temelde filtrelerden oluşan ve bu filtreler sayesinde suyu kimyasal, inorganik ve çeşitli mikrobiyolojik atıkların oluşturduğu kirlilikten arındıran, musluğunu açan vatandaşlara tertemiz ve steril bir su üreten cihaza verilen isimdir. Fakat bu temel ve basit anlamıdır. Bir çok su arıtma cihazı filtreleme için suya ters ozmos uygulamaktadır.

Ters ozmos anlatımı
Su membrandan geçmeden önce ters ozmos ile basınç altına tutulur. Böylece temiz su elde edilir.

NEDİR BU TERS OZMOS?

 

Ters ozmos nasıl çalışır?Ters Ozmos, suyun cihaz içerisindeki filtrelerden geçmesi sırasında suya basınç uygulayarak, suda kirlilik yaratan partiküllerin ve metallerin ayrıştırılmasına verilen adadır. Bu bilinen en eski su arıtma yöntemidir ve hala en etkilisidir. Kimi firmalar ters ozmos yönteminin bittiğini iddia etse de, bazı şehirlerimizde musluk suları fazlaca metal barındırdığı için böyle iddiaları konuşmalara gerek bulunmamaktadır.

Ters Ozmos özellikle çok küçük metalik ve inorganik maddelerin ayrıştırılması için kesinlikle lazımdır. Çünkü burada milimetrenin on milyonda biri çapındaki maddelerden söz etmekteyiz. Bu kadar küçük maddelerin filtrelenmesi için hala ters ozmos yöntemi en etkilisi olduğu için bu kadar eski bir yöntem hala kullanılmaktadır.

 

TERS OZMOS NEDEN GEREKLİ?

Dediğimiz gibi ters ozmos çok eski bir teknoloji olmasına rağmen hala kullanılıyor. Bu teknoloji açısından en geçerli durum. Eğer bir teknoloji hala en geçerli ve en verimli şekilde geliştirilebiliyorsa, o teknoloji kullanılır. Bu nedenle ters ozmos devri bitmedi diyebiliriz.

Sudaki esas kirliliği milimetrenin on milyonda biri küçüklüğündeki inorganik maddeler yapar. Filtrelerin bunları ayrıştırması için suya basınç uygulanması gerekmektedir. Bu basınç da ters ozmos yöntemi ile uygulanabilir.

TERS OZMOS’UN FAYDALARI NELERDİR?

Ters Ozmos’un nasıl çalıştığını öğrendik. Basınç uygulanan su filtrelerden geçip sağlıklı su sunuyor. Peki bunun faydaları nelerdir?

  • Ters Ozmos kirliliği azaltır

Basınca uğrayan suyun içerisindeki kirlilik çözülür. Ardından bu kirlilik oluşturucu unsurlar filtrelerde tutulur. Böylece ters ozmos uygulanan su tertemiz bir şekilde musluktan çıkar.

  • Ters Ozmos uygulanan su daha tatlıdır

Vatandaşların bir çoğu musluğa gelen suyun tadından da bir hayli şikayetçi durumda. Ters Ozmos uygulanan su tadını daha iyi verir. Gerçekten su içtiğinizi ters ozmos yöntemi ile anlarsınız ve bundan son derece memnun kalırsınız.

TERS OZMOS ZARARLI MI?

Konu ile ilgili bilgisiz olduğu belli olan kimi haber siteleri veya sosyal medya kanalları, basınca uğrayan suda sadece kirli maddelerin değil, iyon gibi, mineral gibi yararlı maddelerin de süzüldüğünü iddia eder. Bu kişilerin su arıtma cihazı sistemini bilmedikleri kesin. Çünkü su arıtma cihazı filtreleri zaten basınca uğrayan sudaki kötücül maddeleri süzüp, iyi maddeleri geçirmek üzerine tasarlanmıştır. Zaten bu nedenle yarı geçirgen özellik taşırlar. Bu kişileri su arıtma cihazı ile ilgili konuşurken en azından biraz bilgi sahibi olmaya davet ediyoruz.

METROPOL TERS OZMOS SU ARITMA CİHAZLARI

Tüm bu bilgiler ışığında, su arıtma cihazı alırken konuya en hakim, cihazları en kaliteli ve suyun yapısını en iyi bilen firma olan Metropol Su Arıtma Sistemleri sizleri tanıştırmak istiyoruz. 20 yıldır piyasanın liderliğini kimselere bırakmayan Metropol Su Arıtma Sistemleri, Water Metropol adı ile sizlere birbirinden kullanışlı, kaliteli ve uygun fiyatlarla ters ozmos su arıtma cihazı modellerini sunuyor.

Ters Ozmos yapılı cihazlarımız suaritmacihazi.gen.tr adresinden inceleyebileceğiniz gibi, bilgi almak için 0506-852-15-15 numaralı telefonumuzu arayarak bize anında ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın