su analizi

Su analizi nedir? Su analizi nasıl yaptırılır?

Hepimizin malumu olduğu üzere su hayattır. İnsanlık tarihi su ile var olmuş, su ile şekillenmiş, su ile bugünkü haline gelmiştir. Fakat su ile gelişen insanoğlu, geliştikçe suya ihanet etmeye başlamıştır. Sanayileşme, şehirleşme gibi etmenlerle zamanla insanlık medeniyet kurduğu su kaynaklarını kirletmiştir. Doğayı kirleterek insanoğlu suyu sadece kirletmekle kalmamış, son yıllarda görüldüğü üzere kurutmaya da başlamıştır. İnsanlık bu nedenle içtiği suyun kalitesinden emin olamamaya başlamıştır. Su analizi de tam olarak bu nedenle doğmuştur. Peki su analizi nasıl yaptırılır?


Dünya’nın yüzde 95’ten fazlası sudan oluşmakta. Fakat bu su, bizlerin yaşamının devamı için kullanılabilir su değildir. İçme suyu olarak kullanabileceğimiz su, dünyadaki toplam su kapasitesinin sadece yüzde 3’üne denk gelmektedir. Bu kadar sınırlı bir kaynak yine insanlık tamamen kirletilmiş ve ortaya su kirliliği sorunu çıkmıştır.

SU ANALİZ NEDİR?

Kullanım için ayırdığımız yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının temizliğini-kirliliğini ölçmeye su analizi ismi verilmektedir. İlgili analiz devlet tarafından Tehlikeli Maddelerin Su ve Çevresinde Neden Olduğu Kirliliğin Kontrolü Yönetmeliği ile yapılmaktadır.

Günümüzde musluklara ulaşan su üretim, taşıma, depolama gibi işlemler sırasında kirlenebilir. Özellikle kalabalık şehirlerde, şehir atıklarının neden olduğu kimyasal ve inorganik maddelerin karışması ile su kirliliği oluşmaktadır.

İşte bu kirliliği tespit etme yöntemi su analizi ile mümkündür.

SU ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Su analizi devlet gözetiminde özel firmalarca veya bizzat devletin kendisi tarafından yapılabilir. Su analizi özellikle su arıtma cihazı sektöründe iş yapan firmalar tarafından yapılmaktadır. Elbette her su arıtma cihazı bu özelliğe sahip değildir. Sadece işini ciddi yapan, su kirliliği sorununa dair çözüm sunabilecek olan su arıtma cihazı firmaları bu yeteneğe sahiptir.

Su analizi laboratuvarlar tarafından yapılabilir. Eğer evlerinizde içtiğiniz sudan emin değilseniz siz de bu konuda çalışma yapan laboratuvarlara ulaşarak evlerinize gelen suyun ne kadar kirli veya ne kadar temiz olduğuna dair tetkikler yaptırabilirsiniz.

Yine TÜRKAK, Çalışma Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı ile çalışan AEM Laboratuvarları su analizi konusunda çalışmaktadır. Kurum sitesine ulaşmak için; https://www.aem.com.tr/ adresine gidebilirsiniz.

su analizi

SU KİRLİ ARITMA ŞART

Su arıtma cihazı sektörünün lider firmalarından biri olan Water Metropol, 20 yıllık şirket geçmişinin başından beri laboratuvarlara su analizi yaptırıp, her şehir, her ilçe, her mahalle ve hatta her semt için ayrı çözümler sunmaktadır.

Şehirlerimizdeki suyun kalitesini su analizi ile yakından bilen Water Metropol, özellikle son yıllarda giderek kirlenen yeraltı ve yerüstü sularına karşın sizlere su arıtma cihazı öneriyor. Water Metropol farkıyla su arıtma cihazı edinip, kirlenmeye maruz kalan suyun öldürücü etkilerini yok edebilirsiniz.

Birbirinden kaliteli, aynı zamanda ucuz olan su arıtma cihazı modellerimize;

www.watermetropol.com.tr sitemizden ulaşabileceğiniz gibi;

0506-852-15-15 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın