Sağlık için günde kaç litre su içmeliyiz? Yanlış biliniyor!

Sağlık için günde kaç litre su içmeliyiz? Yanlış biliniyor!

Su hayatımızın bir numaralı parçası. Su olmadan gezegenimizde yaşamın oluşması ve devam etmesi mümkün değil. Biz insanoğlu da buna dahiliz. 2/3’ü su olan insan, sağlıklı bir yaşam sürmek için su içmek zorunda. Kimi zaman bu konudaki yazılarda günde 8 bardak veya 2 litre suyun mutlaka içilmesi gerektiğini söylüyor. Bu hem doğru, hem de yanlış. Bu noktada büyük bir yanlış anlama söz konusu.

Su içmek elbette önemli. Günde çeşitli aktiviteler nedeniyle vücudumuzdaki suyun büyük kısmını kaybederiz. Bu iç organlarımızın doğru çalışması için yerine konması gereken bir durumdur. Yani evet, günde bolca su içmemiz gerekiyor. Yaygın bir inanışa göre bunun miktarı 8 bardak veya 2 litre.

GÜNDE KAÇ LİTRE SU İÇMELİYİZ?

Her insan gün içinde farklı aktiviteler yapar. Kimi sporcudur, kimi sıcak bir ortamda iş yapar, kimi hareketsiz işler yapar, kimi çok terler, kimi az terler. Bu nedenle her insanın alması gereken ‘standart’ bir tutardan bahsedemeyiz.

Günde bolca su tüketmek gerektiği doğru. Fakat 2 litre mitini ortaya atanların unuttuğu bir şey var. Gün içerisinde su ihtiyacımızın yüzde 20 hatta 30’una kadar yediğimiz yemeklerden alıyoruz. Buna çay-kahve gibi içecekler de dahil olunca zaten bahsedilen su açığı yarı yarıya kapanıyor.

Su ihtiyacımızın ne kadar olduğunu anlamanın çok basit bir yolu var; susamak. Kendimizi susamış hissettiğimizde vücudumuzda su oranı azalmış demektir.

Yine yaşlara göre değişen su ihtiyaçları vardır. Bebek ve çocukların suya daha az ihtiyacı varken, yaş ilerledikçe suya daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Yine de bu tür konularda vücudumuz gereken alarmı veriyor. Anlaşılacağı üzere 2 litre su içeceğim diye kendinizi kasmanız gerekmiyor. Yine de cilt sağlığı ve güzelliği açısından aşırıya kaçmadıkça fazlaca su alımının bir zararı bulunmuyor. Aşırıya kaçtığınızda ise vücudunuzun sodyum dengesi alt üst oluyor. Bu nedenle aşırıya kaçmamak önemli.

HANGİ SUYU İÇECEĞİZ?

Suyun faydalarından söz ettik. Peki burada bahsedilen su hangi su? Eğer çeşme suyu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İklim değişikliği, çevre kirliliği ve diğer önemli etmenler yüzünden çeşme suyu artık bir çok ilimizde içilebilir durumda değil. Bunu musluktan gelen suyun tadı ve kokusundan anlayabilirsiniz.

Diğer seçenek olan hazır su veya damacana sular ise bir çok tehlikeler barındırıyor. Yosunlaşma, küflenme, plastikten geçen bazı maddeler, güneş ışığına maruz kalınca yapısında yaşanan bozulmalar plastiklerin içindeki suyu çeşme suyundan bile pis kılıyor.

Burada sağlığınız için en sağlıklı olan arıtılmış su içmek gibi görünüyor. Evinize alacağınız bir su arıtma cihazı ile on yıllarca en sağlıklı, en steril suyu hem kokusundan, hem tadından memnun kalarak yıllarca içebilirsiniz.

Su arıtma cihazı arıyorsanız; 0506-852-15-15 numaralı telefondan da bilgi alabilirsiniz. Şimdi arayan herkese indirimli arıtma cihazları sunuluyor.

Bir cevap yazın