Paris İklim Anlaşması Resmi Gazete'de: Su kirliliğine çözüm olacak mı?

Paris İklim Anlaşması Resmi Gazete’de: Su kirliliğine çözüm olacak mı?

Dünya çevre kirliliği sorunlarını derinden hissediyor. Bir süre önce ‘Yeşil Kalkınma’ vurgusu yapılması ile birlikte çevre kirliliği konusunda Türkiye’den önemli adımlar bekleniyordu. Bu kapsamda önceki gün TBMM’den Paris İklim Anlaşması onaylandı. Ardından 7 Ekim 2021 tarihli resmi gazeteden Paris İklim Anlaşması da duyuruldu. Artık Türkiye’de çevre kirliliği ile mücadele resmen başlıyor. Peki bu su kirliliği çözümü de getirecek mi?

Çevre kirliliği sorunları son yıllarda su kaynaklarının tamamen kurumasına neden oluyor. Yer altı ve yer üstü suları can çekişiyor. Bir çok şehrimizde musluklara gelen suyun debisinde yaşanan azalma ile sulardaki sağlığa zararlı maddelerin de sayısı katlanıyor.

İşte bu duruma daha fazla kayıtsız kalamayan Türkiye, 191 ülkenin de taraf olduğu Paris İklim Anlaşması’nı onaylamış durumda.

Paris İklim Anlaşması

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NELER BARINDIRIYOR?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında, iklim değişikliğinin azaltılması, adaptasyonu ve finansmanı amacıyla 2015 yılında yazılan bir sözleşmedir.

Çevreyi koruma amaçlı 195 ülke tarafından imzalanan su sözleşme, su kirliliği, çevre kirliliği, atıklar, emisyon, sera gazı salımı ve daha bir çok maddeler içeriyor.

SU KİRLİLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Öte yandan dünyanın en büyük sorunları arasında su kirliliği de yer alıyor. Paris İklim Anlaşması’na Türkiye’nin de katılmış olması, çevre kirliliği dolayısı ile gelen su kirliliğine karşı da önemli bir adım. Ülkemizin su kaynakları giderek azalıyor. Her geçen gün temiz suya ulaşım zorlaşıyor. Uzun vadede Paris İklim Anlaşması, eğer ülkemizde uygulaması doğru biçimde yapılırsa su kaynaklarının korunması açısından da önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SU ARITMA SİSTEMLERİ İHTİYACI HER GÜN ARTIYOR

DURUM DÜZELENE KADAR SU ARITMA CİHAZI

Paris İklim Anlaşması son derece önemli. Fakat imzalandığı gibi çözüm getirmeyecek. Doğanın ve su kaynaklarının tahribatı hemen yerine oturmayacak.

Elbette anlaşmaya katılmak önemli bir adım. Lakin anlaşmanın imzalandığı ülkelerde de su sorunu sona ermiş değil. Hala dünyanın bir çok ülkesinde temiz suya ulaşım bir hayli sorunlu.

Bu nedenle her şey düzelene kadar çeşme suyu içmek hala insan sağlığını tehdit eder vaziyette.

Çeşme suyunun zararlarına karşı sizleri Su Arıtma Cihazı kullanmaya davet ediyoruz. Metropol Su Arıtma Sistemleri’ne ait su arıtma cihazları, doğa dostu, tamamen organik ve çevreye duyarlı biçimde üretilip, musluktan bardağınıza en kaliteli suyu getirmeye devam ediyor.

Modellerimize ulaşmak için; suaritmacihazi.gen.tr adresine gidebilir veya 0312-332-43-11 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın