You are currently viewing Musluk suyu neden kokar? Musluk suyu kokusunun çözümü var mı?

Musluk suyu neden kokar? Musluk suyu kokusunun çözümü var mı?

Musluk suyu, bulunduğunuz şehirdeki yeraltı veya yer üstü kaynaklardan alınıp, çeşitli işlemlerden geçirilip, ardından şehrin altındaki su boruları ile binanıza gelen, buradaki borulardan da evinize ulaşan suya verilen isimdir. Bu su bazı kaynaklarda içme suyu olarak da geçmektedir. Bu su dönem dönem artmak üzere genelde kokar. Bir bardağa doldurduğunuzda bu suyun kokusunu daha çok fark edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında musluğu açar açmaz burnunuza dolan bu koku son derece endişe vericidir. Peki musluk suyu neden kokar? Bunun bir çaresi var mı?

Uzmanlar bu konuda çeşitli yorumlar yapıyorlar. Öncelikle uzmanların söyledikleri ışığında, musluk suyundan gelen kokuları ve bunların nedenlerini bir inceleyelim;

MUSLUK SUYUNDA KÜFLÜ VEYA YOSUNLU KOKULAR

Kimi zaman bazı illerimizde musluğu açanların burnuna küf veya yosun kokusu geliyor. Bizim en çok karşılaştığımız şikayet türleri arasında bu yer alıyor. Musluk suyu neden kokar? sorusunun küf ve yosun kaynaklı olanına baktığımızda bu ya sudan, ya da borudan olabilir.

Bunu anlamanın yolu bardağı doldurup başka odaya geçmek. Eğer hala bu koku varsa suya bulaşan küflü ve yosunlu maddelerden, eğer yoksa su borularınızdan veya çeşmenizden kaynaklanıyor olabilir.

Her iki durumda da bu suyun kullanımını pek önermiyoruz.

binalardaki eskimiş sistemler de suyun yosun kokmasına neden olabilir
binalardaki eskimiş sistemler de suyun yosun kokmasına neden olabilir

SUDAKİ PETROL VEYA KİMYASAL KOKUSU

Musluk suyu kokuları arasında suyun belki de en kullanılmaz biçimde olduğunu ifade eden durum suyun petrol kokması veya suyun kimyasal kokması.

Bunun da bir kaç nedeni olabilir. Örneğin suda kimyasal kokusu demir yiyen bakterilerin getirdiği bir kokudur. Fakat petrol kokusu maalesef kullanım suyuna endüstriyel bir petrol karıştığını ifade eder.

Bu kokular durumunda o suyun kesinlikle kullanılmaması lazım.

Suya petrol karışabilir.

SUDAKİ ÇÜRÜK YUMURTA KOKUSU

Elbette başta hanımlarımız olmak üzere bir çok kişi ‘musluk suyu çürük yumurta gibi kokuyor’ şikayetini dillendiriyorlar. Bunun da nedeni belli. Özellikle yer altı sularında oluşan hidrojen sülfür gazı, kükürt kokusu olan çürük yumurtaya benzer bu kokuyu yayabilir. Bu diğerleri kadar sağlıksız değil. Fakat yine de içimi imkansız bir musluk suyu ortaya çıkardığı kesin.

KLOR TEHLİKESİ

Musluk suyu kokularının bir çoğu, bir çok maddenin veya bakterinin klor ile bir araya gelmesi neticesinde olur. Bir çok kez musluk suyuna temiz olması için klor katıldığına şahit olmuşsunuzdur. Bu pek bir işe yaramadığı gibi, son zaman azalan da bir durum.

Bu kokuların başlıca nedeni elbette şehirlerdeki su kaynaklarının ve baraj havzalarının yeterince temiz tutulmamasıdır. Ayrıca şehirlere su taşıyan boruların eskimesi ve buna bağlı ürettiği bakterilerin yanı sıra endüstriyel bölgelerin hemen şehirlerle dip dibe olması da durumu etkileyen bir başka faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

MUSLUK SUYU KOKUSUNUN ÇÖZÜMÜ VAR MI?

Musluk suyunun kokusuna çözüm var. Eğer sudaki koku sizin kendi musluğunuzdan kaynaklı ise musluğu değiştirebilirsiniz. Fakat maalesef musluk suyu kokusunun büyük kısmı şehir şebekelerinden kaynaklanmaktadır.

İşbu nedenle sizlere kökünden bir çözüm öneriyoruz; Su arıtma cihazı.

Su arıtma cihazı, musluktaki bu kötü kokuları yok etme yolunda en etkili çözüm. Suyu farklı filtrelerden geçirip, kokuya neden olan kimyasal veya biyolojik kirlenmeyi yok eden su arıtma cihazı, kesinlikle kötü kokmayan, tadı da son derece güzel bir musluk suyu ortaya çıkarır.

Suyu basınç ile ayrıştıran su arıtma cihazları, musluk suyu kokusunun bir numaralı nedeni olan gaz, bakteri, kimyasal atık gibi insan sağlığına zararlı maddelerin tamamını filtresinde defalarca süzerek önüne getirir. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır ki, su arıtma cihazı suyu yüzde 99 oranında steril hale getiriyor.

Bunun için siz de hemen şimdi Metropol Su Arıtma Sistemleri kalitesi ile sunulan Su Arıtma Cihazı deneyimini yaşamalısınız. Bunun için yapmanız gereken çok basit;

0312-332-43-11 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak sipariş verip, evleriniz iççin özel üretilmiş olan su arıtma cihazı tecrübesine erişebilirsiniz. Üstelik Metropol Su Arıtma Sistemleri, bugünden itibaren müşterilerine yüzde 20 indirim fırsatı sunuyor.

Bir cevap yazın