Marmara Denizi can çekişiyor! Su kirliliği alarm veriyor

Marmara Denizi can çekişiyor! Su kirliliği alarm veriyor

Ülkemizin tek iç denizi olan ve güzelliği dünyaca ünlü Marmara Denizi eski günlerini arıyor. İklim değişikliği, bilinçsizlik, atıklar ve kötü kullanım Marmara Denizi’ni ve Marmara Bölgesi’ndeki su kaynaklarını tehdit ediyor. Geride bıraktığımız bahar aylarında müsilaj sorunu korkutmuştu. Uzmanlar önlem alınmazsa su kirliliği kaynaklı çürümenin bu yıl daha büyük etki ile döneceğini söylüyor.

müsilaj

Marmara Denizi için müsilajın bitmediğini söyleyen Deniz Kültürü Derneği Başkanı Ayşe Olcay, sorunun yüzeyden temizlendiği için bittiğinin sanılmasının yanlış olduğuna vurgu yaptı. Hızlıca gereken önlemler alınmazsa su kirliliği sonrası felaketin beklediğini söyleyen Ayşe Olcay;

“Eğer hızlıca gerekli önlemler alınmazsa özellikle önümüzdeki yaz aylarında bizi bu seneden daha büyük bir felaket bekliyor. Müsilaj, diğer ismiyle deniz salyası konusunda geri dönülemez noktaya gelmek üzereyiz. Lafla peynir gemisi yürümüyor, eylem planının âcilen uygulanması gerekiyor. Ne yazık ki sadece denizin yüzeyinde görünen müsilajın temizleme çalışmaları yapıldı ki bu tamamen yetersiz. 7 Temmuz’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Müsilaj Temizleme Seferberliği’nin sona erdiğini açıkladı. Çünkü yüzeyde müsilaj kalmamıştı. Oysa müsilaj denizin dibine oturdu. Müsilaj yapılan yüzey temizliği, artan karışımlar ve deniz yüzey suyu sıcaklığının artmasına bağlı olarak ortaya çıkan aktivite sonucu yüzeyde gözükmez oldu. Üniversitelerdeki bilim insanları, MAREM (Marmara İzleme Projesi) kapsamında bilim insanları, ODTÜ’nün yürüttüğü çalışmalar bölgelere göre değişmekle birlikte yüzeyden itibaren 5-30 m derinlikler arasında müsilajın devam ettiğini gösteriyor. Diğer taraftan oluştuğu ilk günden itibaren deniz dibine çöken müsilaj dipte süngerler, yumuşak mercanlar, pinalar, midye ve istiridyeleri öldürmeye devam ediyor..”

LAĞIMA ÇEVİRECEK

Su kirliliği nedeniyle müsilajın yok olmadığı uyarısını yapan Olcay, sular bu şekilde kirletilmeye devam ederse önümüzdeki süreçte bu kirliliğin Marmara’yı lağıma çevireceğini söyledi.

Bir cevap yazın