Kirli su ölüm demek! Uzmanı açıkladı

Kirli su ölüm demek! Uzmanı açıkladı

Dünyanın başlıca problemleri arasında su kirliliği geliyor. Değişen iklim, kirlenen doğa, bilinçsiz kullanım ve atıklar ile insanoğlu özellikle son 50 yılda doğayı katletti. Suyun da bundan ayrı kalması beklenemezdi. Fakat bunun sonuçlarını yine insanın kendisi ödüyor. Kirli su ölüm saçıyor. Uzmanlar da bu konuda uyarıyor.

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Mustafa Torun da tam olarak bu noktaya dikkat çekiyor. Koronavirüs ile temizlik ve su kavramlarının daha çok ön planda olduğu bu dönemde su kirliliği vurgusu yapan Torun, sudan kaynaklanan hastalık ve ölüm oranına dikkat çekti.

Su kirliliğinin yaygın olduğunu ve ülkemizde de büyük sorun olduğunu aktaran Torun, ülkemizin su açısından son derece kıtlık çeken bir ülke olduğunun da altını çizerek bilinçli tüketim tavsiyesinde bulundu. Su kirliliği sebepleri arasında suyun azalmasının da olduğunu belirten Mustafa Torun;

“Dünyada nüfus ve sanayileşme arttıkça su kirliği de artıyor. Son kırk yıl içinde 3 adet Van Gölü kadar su kaynağı heba edildi. Ülkemiz su yoksulu ülkeler arasına girmeye başladı” ifadeleri ile tehlikeye dikkat çekti.

SUDAN KAYNAKLI HASTALIKLAR ARTIYOR

Sudaki kirliliğin insan sağlığını nasıl tehdit ettiğine dikkat çeken Mustafa Torun, şu an dünya genelinde tahmini olarak 250 milyon kişinin kirli su nedeniyle hasta olduğunu, 5 milyon kişinin ise su kaynaklı nedenlerle hayatını kaybettiğini belirtti.

Ölenlerin büyük çoğunun ‘çocuk’ olduğunu belirten Torun, sudan en çok; Tifo, Parafito, Kolera, Hepatit-A yayılımı olduğunu ve özellikle bu hastalıkların ortaya çıkmasında iklim değişikliğinin payı olduğunu aktardı.

Bu hastalıklarla mücadelenin su kaynaklarının temizlenmesi, doğa kirliliğinin önüne geçilmesi ve devletlerin içme suyu konusunda önlem alması ile olacağını aktaran Torun;

İLGİLİ HABERİMİZE MUTLAKA GÖZ ATIN

Bir cevap yazın