You are currently viewing Karadeniz Teknik Üniversitesi su kirliliğine dikkat çekti

Karadeniz Teknik Üniversitesi su kirliliğine dikkat çekti

Ülkemizin bir çok noktasında ve denizlerinde olduğu gibi, Karadeniz’de su kirliliği de her geçen gün artıyor. Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler bu amaçla Türkiye önderliğinde çeşitli kampanyalar ile hem soruna dikkat çekiyor, hem de çözüm arıyor. Deniz çöpleri ve mikroplastik kirlilik etkisindeki Karadeniz bölgemizde Türkiye ile ortak hareket eden Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan bu konularda sürekli kampanyalar düzenliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Türkiye’deki çalışmaların öncüsü. ‘Karadeniz Ekosistemini Korumak İçin Toplumsal Farkındalığı Artırarak Deniz Çöplerini Azaltma LitOUTer’ projesine Türkiye’de KTÜ öncülüğünde büyük ilgi vardı. Proje kapsamında Trabzon’da 2 gün süren bir çalıştay yapıldı ve su kirliliği sorununa dikkat çekildi.

İKİNCİ GÜNÜ HAREKETLİ OLDU

Çalıştayın özellikle ikinci günü çok verimli oldu. Çalıştay kapsamında  Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan’dan gelen proje ortakları, Sürmene Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk İlkokulu’nda öğretmen ve öğrencilerin düzenlediği etkinliğe katıldı. Etkinlikle ilkokul öğrencileri Karadeniz’de yaşanan kirliliği gerek resimlerle, gerekse de çeşitli objelerle anlatmaya çalıştı.

Özellikle plastik objeler giyerek su kaynaklarının plastik ile kirletilmesine dikkat çeken öğrencilerin şovu geniş yankı uyandırdı. Bu objelerin doğada 1 milyon yıl kaybolmadığına dikkat çeken öğrenciler salondaki doğa sevdalılarını duygulandırdı.

Etkinlik sonrası açıklama yapan Sürmene Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk İlkokulu Müdürü Mehmet Aygün;

“Bu etkinliğin en anlamlı ve kalıcı tarafı çocuklar üzerinde bıraktığı etki. Amacımız da buydu. Geleceğimizi öğrencilerimize teslim edeceğimiz için onların farkındalığını artırmaya çalıştık. Ayrıca bu etkinlik ailelerimize çarpan etkisi oldu. Etkinliklere velilerimiz bizzat katılarak destek verdiler” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi de konuya dikkat çeken herkese ve etkinliğe katılanlara teşekkürlerini iletti.

Bir cevap yazın