İzmir'de su kirliliği ispatı: Deniz marulu yayılıyor

İzmir’de su kirliliği ispatı: Deniz marulu yayılıyor

Su kirliliği hem denizlerimizi, hem içme sularımızı doğrudan tehdit ediyor. Bunun ispatı zaman zaman çeşitli doğa olayları ile kendisini yakından gösteriyor. Geçtiğimiz bahar başlayan Marmara’daki Müsilaj sorununa benzeyen bir sorun İzmir Körfezi’ni ekliyor. İzmir’de su kirliliği sonrası Deniz Marulu sorunu baş gösterdi. Karşıyaka ilçesinin kıyıya yakın kesimlerinde ortaya ilginç bir görüntü çıktı.

Bazı yerlerde deniz marulu o kadar yayıldı ki, kıyı kesimlerdeki mavilik yerini yeşile bıraktı. Flamingo, martı gibi kuşların da sıkça avlandığı Çakalburnu Lagünü’nde de bazı yerler komple yeşile büründü. Bu sorunun üzerine harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kıyıya yakın Deniz Marulu oluşan yerlerde temizlik çalışmaları başlatmış durumda.

KİRLİLİK ARTIYOR

Konuya dair açıklamalar yapan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Tansel Tanrıkul, Deniz Marulu’nun bir alg türü olduğunu ve ortaya çıkmasında ana nedenin kirlilik olduğuna vurgu yaptı. Konu ile ilgili açıklamasında Tanrıkul;

Sularda, özellikle körfezlerde azot ve fosforun artmasının nedeni ise yüzde 90 ihtimalle evsel atığa bağlı kirliliktir. Evsel atıklar dereler ya da kanalla denize ulaşıyor. Sudaki değerleri kritik noktalara geldiği zaman alglerin üremesinde iyi bir besleyici ortam oluşturuyorlar.”  ifadelerini kullanıyor.

İÇME SULARI DA TEMİZ KALAMAZ

Tanrıkul’un ifadeleri de gösteriyor ki evsel atıkların dere, kanal gibi yer üstü tatlı su kaynaklarına ulaştığı aşikar. Yeryüzündeki su kaynakları birbiriyle bağlı ve birini etkileyen bir faktör diğerini de etkiliyor. Vatandaşlar zaten bu durumun oluşturduğu koku ve kötü tadı çeşme suyunda görebiliyor.

Yakın zamanda tatlı su kaynaklarımızın daha da kirlendiğine şahit olacağız gibi görünüyor. Acil önlem olmazsa bir çok açıdan kötü günler bizleri bekliyor.

Bir cevap yazın