İstanbul'da barajların su oranı düşüyor: Su kirliliği de başlıyor!

İstanbul’da barajların su oranı düşüyor: Su kirliliği de başlıyor!

Türkiye 2021 yılını son derece kurak geçiriyor. Kış mevsiminde düşük kar yağışı oranı, yaz aylarında aşırı kurak ve sıcak havalarla devam etti. Bir çok şehrimize su sağlayan barajlarda doluluk oranı da düşüyor. Önceki gün açıklanan verilere göre İstanbul’da barajların doluluk oranı gün gün azalıyor. Bu uzun vadede su kıtlığı sorunu olabilir. Fakat kısa vadede suyun temiz kalmasının da mümkün olmadığı anlamına geliyor.

8 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

İstanbul sonbaharda da beklediği yağışları alamıyor. Hal böyle olunca İstanbul’daki barajların da doluluk oranı düşüyor. Verilere göre barajların doluluk oranı son 8 ayın en düşük seviyesine inmiş durumda. İstanbul’daki barajların toplam doluluk oranı yüzde 48’e kadar düşmüş durumda.

Barajların teker teker doluluk oranlarına baktığımızda;

Ömerli barajı: yüzde 60,16

Pabuçdere barajı: yüzde 3,22

Sazlıdere barajı: yüzde 24,19

Büyükçekmece barajı: yüzde 45,57

Alibey barajı: yüzde 19,93

Terkos barajı: yüzde 54, 69

Kazandere barajı: yüzde 8,36

Elmalı barajı: yüzde 60,16

Darlık barajı: yüzde 49,7

Istrancalar barajı: yüzde 23,11

SU ORANI DÜŞTÜKÇE KİRLİLİK BAŞLIYOR

İstanbul başta olmak üzere bütün şehirlerimizde su kirliliği sorunu başlamış durumda. Fabrika atıkları nedenli oluşan müsilajın geçtiğimiz aylarda tatlı su kaynaklarına da zarar verdiği söylenmişti.

İLGİLİ HABERİMİZ

Bunun yanında kirliliği oluşturan etmenler arasında barajlardaki su oranının azalması da bulunuyor. Barajlardaki suyun debisi azaldıkça dibinde bulunan ve normal şartlarda musluğa ulaşmayan bir çok inorganik bakteri ve virüs de açığa çıkmaya başlıyor. Ayrıca kurak dönemlerde barajların etrafındaki kirlilik ile birlikte su da temiz kalamıyor.

İSTANBUL SU ARITMA CİHAZI ZORUNLULUK HALİNE GELDİ

İstanbul’da su arıtma cihazı tam olarak bu nedenle artık bir lüks değil, zorunluluk. Artan atık oranları, düşen su oranlarına bağlı koku ve tatta bozulmalar tamamen su kirliliği ile ilgili. Musluk suyu her geçen gün içilmez bir hale geliyor.

İstanbul’da su arıtma cihazı almak isteyenlere özel bugün bir kampanyamız var. Birbirinden farklı model ve cihazlar sizler için yüzde 20 indirimle sunuluyor. Fırsatı kaçırmamak sizin elinizde.

İstanbul’da toplu su arıtma cihazı satışlarımız için 0506-852-15-15 numaralı telefonumuzu arayabileceğiniz gibi, hem toptan hem de perakende satışlarımız için 0312-332-43-11 numaralı telefonu arayabililrsiniz.

 

Bir cevap yazın