You are currently viewing Greenpeace: Marmara’daki Müsilaj sorunu çözülmedi! İçme suyunu etkiliyor mu?

Greenpeace: Marmara’daki Müsilaj sorunu çözülmedi! İçme suyunu etkiliyor mu?

Marmara geçtiğimiz yaz büyük bir sorunun başlangıcına şahit oldu. Ülkemizin gözbebeği olan Marmara Denizi’nde müsilaj geride bıraktığımız yaz aylarının en büyük sorunları arasında yerini aldı. 1 Ekim’de açılan TBMM bu konuyu bir numaralı gündem maddesi haline getirdi. Su kirliliği sorununa dair en büyük gösterge olan Müsilaj, sadece denizin değil, içme suyunun da temizliğini tehdit ediyor.

Ünlü çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace’in gündeminde bugün bu konu vardı. Müsilaj sorununun Marmara Denizi’nin bir imdat çağrısı olduğunu söyleyen kurum, baş ağrısı nasıl vücudun verdiği tepkiyse, Müsilajın da denizin verdiği bir tepki olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili detaylı bilgiler veren Greenpeace;

Şu an sayısını bilmediğimiz kadar çok tesis, Marmara Denizi’ne atık boşaltıyor. Sadece sanayi tesisleri de değil üstelik Marmara Denizi etrafındaki şehirler de. Ama bu problem, Avrupa’nın en büyük çevre projesi olarak lanse edilen Ergene derin deniz deşarjı ile içinden çıkılmaz bir denkleme dönüşüyor” 

ifadelerini kullanarak konunun tamamen su kirliliği ile ilgili olduğunun altını çizdi.

Basın açıklamasına devam eden Greenpeace;

“Marmara’daki sorunu müsilaj olarak adlandırmak doğru olmasa da bir sorun olduğunun kabul edilmesi ve eylem planlarının yapılması çok önemli bir gelişme. Ancak büyük resimde atlanan bir nokta var: araştırılması gereken konu müsilaj değil Marmara’nın kirliliği… Bu kirliliğin niteliksel olarak sembolü ise Ergene derin deniz deşarjı.

Ergene’yi kurtarmak için 3000’i aşkın sanayi tesisinin kompleks kimyasal atıkları yaklaşık bir yıldır Marmara Denizi’ne boşaltılıyor. Boşaltımın başladığı günden bu yana toplu balık ölümleri ve müsilajın oluşması tesadüf değil. Ayrıca bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, deşarj bölgesindeki yoğunluk denizin rengini gün geçtikçe grileştiriyor ve oksijensiz bölgeler oluşuyor.

Çözüm basit ve eylem planlarını beklemeden eyleme geçmek kadar acil: Marmara bir alıcı ortam ya da atık deposu olarak kullanılmamalı ve Ergene’den sanayi atığını boşaltan derin deniz deşarj vanası acilen kapatılmalı. Gerektiği gibi arıtılan atık suyun bir damlasının bile denize verilmemesi, tarım sulama gibi alanlarda kullanılarak geri kazanılması gerekir. Marmara için kaybedecek tek bir günümüz dahi yok.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nun görüşmelere başladığı bugün yetkililere sesleniyoruz. Sorun ortada, acil çözümün ilk aşaması olarak Ergene deşarjı durdurulmalı.” ifadelerini kullandı.

SU KAYNAKLARI DA KİRLİLİKTEN ETKLENİYOR

Marmara Denizi’nde yaşanan bu müsilaj sorunu sadece denizle sınırlı kalmıyor. Geçtiğimiz aylarda haber bültenlerine konu olacak biçimde içme suyunu da etkilemiş durumda. Örneğin TRT Haber’in Anadolu Ajansı kaynaklı 12 Mayıs tarihli haberine baktığımızda;

durumun vahametini bu şekilde görebiliyoruz.

Bu boyuttaki bir kirlenmeden içme sularının da etkilenmemesi mümkün görünmüyor. Bu konuda yeterince şeffaf veriler paylaşılmıyor. Marmara Bölgesi sakinleri içme suyundan endişeli durumda.

SU ARITMA CİHAZI ŞART

Denizi kirleten sanayi atıkları içme sularımızı da mahvediyor. Bu tabloda çeşme suyunu güvenle içmek veya sevdiklerinize içirmek mümkün görünmüyor.

Siz de bu endişeye sahipseniz, evlerinize gelen suyu yüzde 100 oranında temizleyen ve sizin için sağlıklı su seçeneği sunan Metropol Su Arıtma Cihazları ile tanışın. Birbirinden güzel ev tipi su arıtma cihazı modelleri, özellikle toptan su arıtma cihazı satışında indirimli fiyatlarla sizleri bekliyor.

METROPOL SU ARITMA: 0506-852-15-15 veya 0312-332-43-11

Yukarıdaki numaralardan bize ulaşıp su arıtma cihazı ile ilgili bilgi edinebilir, hangi cihazın size en uygun olacağını öğrenebilir ve buna uygun çözümlerimizle yardımımızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın