Gelire göre su faturası gelecek! Su tasarrufu sağlanacak

Gelire göre su faturası gelecek! Su tasarrufu sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üzerinde ehemmiyetle duyurulan ve yapıldıktan sonra sonuç bildirgesinin kritik önem taşıdığı, 1.Su Şurası sonuç bildirgesi yayınlandı. Birbirinden önemli ifadeler barındıran Sonuç Bildirgesi bugün Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Su Vatandır sloganı ile uzun süre üzerine çalışmalar yapılan şurada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirinden önemli ifadeler kullandı. Erdoğan, adil su kullanımı, su tasarrufu ve su kaynaklarının korunması konusunda önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

ADİL SU TARİFESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şura sonrası açıklamalarında en dikkat çekici kısımlar faturalandırma ile ilgili oldu. Erdoğan, yeni dönemde su faturalarının hanenin gelir durumuna göre düzenleneceğinin müjdesini verirken;  “Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifelerle düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Su tasarrufu vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sanıldığı gibi su zengini bir ülke olmadığını, bu nedenle su kaynaklarının düzgün ve tasarruflu kullanımının çok önemli olduğunu vurguladı.

Konu ile ilgili açıklamasında Erdoğan;

“Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Ülke olarak suyumuzun, yani geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmesine izin vermemek için tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz 9 yılda yaptığımız çalışmalarla tarımı ve suyu popülist yaklaşımlardan uzak; gerçekçi ve planlı programlı politikalarla sağlam bir zemine oturttuk. Medeniyetimizin hayat kaynağı olduğunun bilinciyle suyu verimli kullanan, doğru yöneten ve su gibi aziz milletimizle en iyi şekilde buluşturan projelere ağırlık verdik.”

dedi.

Yakın zamanda su kanunun da gelmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın