Elazığ'da su sorunu: Barajlarda su tükeniyor

Elazığ’da su sorunu: Barajlarda su tükeniyor

Elazığ’da kurulduğunda 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacağı planlanan Hamzabey Barajı’ndan kötü haber geldi. Belediyeden gelen açıklamaya göre barajda içme ve kullanım suyu bitti. Hal böyle olunca musluklara gelen suda da sorunlar yaşanmaya başladı.

SU KESİNTİLERİ YAŞANACAK

Hamzabey Barajı’nda suyun bittiği bilgisi Elazığ Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Oğuz Gündağ’dan geldi. Gündağ, barajda su seviyesinin ölü hacim noktasında olduğunu belirtti.

Gündağ durumun alarm verdiğini ve bu nedenle mevsimhttps://www.ro.gen.tr/tag/su-aritma-cihazi/ yağışlarının gelmesini beklediklerini, tüm tablo düzelene kadar da bölgede su kesintilerinin yaşanacağını aktardı.

2020 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde DSİ tarafından yapılan barajın suyu kuraklık nedeniyle kısa sürede tükendi. Ayrıca tabloda bilinçsiz kullanımın da etkisi olduğu söyleniyor.

Diğer yandan vatandaşlara yönelik çağrı yapan Oğuz Gündağ, bilinçli ve dikkatli kullanım çağrısı yaptı.

KİRLENME KAÇINILMAZ

Elazığ halkı bir süre su sorunu yaşayacak gibi görünüyor. Bilinçli kullanımın şart olduğu bu günlerde bir su arıtma cihazı artık bir çok kişi için zorunlu hale geldi.

Özellikle barajda ölü hacim dediğimiz durumun yaşanması bir hayli riskli. Bu durumlarda dipte kalan sulardaki zararlı bakteriler ve diğer zararlı canlılar açığa çıkıyor. .Haliyle su hem pis kokuyor, hem de bakterilerle dolu bir hale geliyor.

Bu durum karşısında Elazığ’daki vatandaşların evlerindeki musluklara birer su arıtma cihazı edinmesi şart görünüyor.

Bir cevap yazın