You are currently viewing Damacananın zararları saymakla bitmiyor! Arıtılmış su farkı

Damacananın zararları saymakla bitmiyor! Arıtılmış su farkı

Plastik insanoğlunun yıllar önce ‘kendi başına bela’ olarak ürettiği ve organik olmayan, petrolün bir yan maddesi olarak üretilen, saklama ve koruma amaçlı üretilmiş bir obje. Bugün hayatımızın pek çok noktasında plastik kullanıyoruz. Doğadaki kirliliğin doğrudan nedeni olan bu durum nedeniyle bir çok kaybımız da oluyor. Fakat plastik ile yaşadığımız tek kayıp bu değil. Özellikle evlerinde damacana kullananlar bazı gerçeklerin farkında olmalı. Hazır su şişeleri ve damacana kullanımı ile birlikte gelen sağlık problemleri bir çok kişiyi tehdit ediyor.

Damacananın zararları ve hazır suyun zararlı iki yönde irdelenebilir. Bunlardan biri insan sağlığına, diğeri doğaya verdiği zarar.

DAMACANANIN ZARARLARI

Damacana dediğimiz eşya, suyun büyük bir plastik şişe içerisinde saklanmasıdır. Bugün piyasada onlarca damacana su firması bulunmaktadır. İnsanlar musluktan akan suya güvenmedikleri ve tadını sevmedikleri için damacana su almayı tercih etmektedir. Bu o kadar büyük bir yanlıştır ki, açıkçası musluk suyu içmeye devam etmek bile daha iyi bir karar gibi duruyor.

Damacana kullanımına yanlış dememizin bir çok sebebi var. Sağlığa zararlı olduğu defalarca ispat edilen bu objeler hakkında çıkan bilimsel  makalelere göz attığımızda, belli başlı sorunlar görüyoruz;

Bisphenol A Maddesi

Damacana hakkında ilk bilmeniz gereken gerçek, bu plastik cisimler içinde bulunan ve BPA olarak kullanılan Bisphenol A maddesidir. Plastik cisimlerin içinde bulunan bu madde güneş ve ısı altında ortaya çıkar ve suyun içerisine karışmaya başladı. BPA dediğimiz bu madde kanserojen içeriklidir.

Bisphenol A (Bisfenol) adı verilen bu maddenin cinsel sağlığa da zararı olduğu biliniyor. 2017 yılında Posta Gazetesi’nde yayınlanan bir makalede, Türkiye’de çiftlerin cinsel sorunlarının ve kısırlık gibi problemlerin altında bu maddenin olduğu, dolayısı ile damacananın olduğu belirtilmiş.

İlgili haber: Damacana cinsel sorunların sebebi

Yine aynı haberde Bisfenol adlı bu maddenin göğüs kanserine kadar varan sorunlara neden olabileceği ve bir çok hastalığı tetikleyen bir madde olduğu belirtilmiş.

Diğer zararlı maddeler

Yine yapılan araştırmalara göre damacana suların içerisinde sadece Bisfenol yok. Araştırmalar bize gösteriyor ki, cıva, kadminyum gibi zararlı elementler de damacana içerisinde bolca mevcut. Bu şekilde damacana suları içmeye devam etmenin bir faydası yok. Tüm hazır sular benzer riski barındırıyor ve adeta sizi durduğunuz yerde zehirlemeye devam ediyor.

 

PLASTİK GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEMİYOR!

Damacana gibi plastik hazır suların insan sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsettik. Fakat madalyonun diğer yüzünü çevirdiğimizde bu cisimlerin bir de doğaya verdiği zararlar var. Plastik gezegenimizdeki kirlenmenin bir numaralı sorumlusu. Plastik atıklar doğada yüz yıllarca kaybolmuyor. Denizlerimizde, ormanlarımızda ve şehirlerimizde yaşadığımız kirliliğin bir numaralı aktörü plastik. Su kirliliği nedeniyle almak istediğimiz damacanalar zaten su kirliliğinin başlıca nedeni!

Elbette plastiği bir çok alanda kullanıyoruz. Petrolün yan ürünü olan plastik iyi bir saklama aracı. Ama zaten doğada kirlilik sorunu bizleri tehdit ederken, damacana veya hazır su gibi alternatifi gayet bulunabilir plastik ürünler ile doğayı katletmekte ısrarcı olmak pek de makul görünmüyor.

Ayrıca plastik üreticilerinin bizlere söylediği bir yalan var. Yavaş yavaş şehirlerimizde yaygınlaşan ‘geri dönüşüm kutuları’ içeriğinde plastik bölmesi barındırıyor. Son yıllarda insanlar bu gibi yöntemler ile plastiğin geri dönüştürülebilen bir şey olduğuna inandırıldı.

Fakat bilinmesi gereken bir şey var ki, yapılan araştırmalara göre bir çok plastik madde geri dönüşüme kazandırılamıyor. Ünlü bilim kanalı National Geographic’te yer alan habere göre, sadece bir kaç tür plastik dönüştürülebildiği gibi, sadece temiz kalmış plastikler dönüştürülüyor.

Plastikler herhangi bir şekilde yanmaya maruz kaldığında atmosfere de zehirli gaz salıyor. Bu nedenle yakarak da plastiği geri dönüştürmek hiç parlak bir fikir değil.

 

 

DAMACANA YERİNE SU ARITMA CİHAZI

Damacanalar hem sağlığımızı, hem de çevremizi tehdit ediyor. Üstüne bu kadar yanıltıcı bilgi verilen bir sektör güvenirliğini yitirir. Hal böyle olunca vatandaşlar arasında da eskisi kadar damacana su içimi yaygın değil.

Dünya artık su arıtma cihazı gerçeği ile yakınlaşıyor. Su arıtma cihazları teknolojinin bize getirdiği önemli hizmetlerden biri. Bu cihazlar sizin için musluk suyundaki zararlı ve inorganik etmenleri yok ederek, size sağlıklı ve tamamen temiz su sunar. Böylece siz bu suları keyifle çocuklarınıza, yakınlarınıza içirebilir, kendiniz de içebilirsiniz.

Su arıtma cihazları, içeriğinde farklı türde ‘filtre’ adını verdiğimiz, mikroskop altında görünen zararlı bakterileri bile süzme görevi dediğimiz parçalar barındırır. Su bu cihaz içerisinde önce basınç görür. Ardından filtreleme işlemine maruz kalır. Son olarak da tatlandırıcı bir aşamadan geçer ve önünüze içmeye doyamayacağınız güzellikte bir suyu hazır getirir. Su arıtma cihazının sağlıklı bir yapıda olduğu bilim çevreleri tarafından da kabul görmüştür.

SU ARITMA CİHAZI İÇİN EN İYİSİ!

Elbette piyasa araştırması yaparken bir çok firma göreceksiniz. Bu firmalar hakkında kafanızda da bir çok soru işareti olacaksınız. Su arıtma cihazı araştırması yaptığınız zaman, cebinizden çıkacak paranın karşılığını almak isteyeceksiniz.

Sizlere paranızın tam karşılığını verecek bir firma öneriyoruz. Uzun zamandır piyasanın üst sıralarında bulunan ve standartları hem ulusal, hem de uluslararası alanda kanıtlanmış bir firma; Water Metropol Su Arıtma Sistemleri.

Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren, ürünleri binlerce haneye girmiş ve sürekli olumlu geri dönüşler almış olan Water Metropol, bugün de sizler için avantajlı fiyatlar ile kaliteli ürünleri sunmaya devam ediyor.

Ürünlerimiz yüzde yüz organik, doğa dostu ve kalite standartlarına uygun olarak sunuluyor. Üstelik fiyatlar da son derece bütçe dostu. Water Metropol sizleri damacana veya hazır suların zararlarından kurtarıp, evlerinizde sağlıklı ve güvenli, arıtılmış su içmeniz için özel tasarlanmış ev tipi veya bina tipi su arıtma cihazlarına sahip. Ayrıca ofis tipi, sanayi tipi su arıtma cihazları da firmamız tarafından ihtiyaca özel üretilmeye devam ediyor.

Bunu yakından görmek ve bizimle iletişime geçmek için;

WATER METROPOL SU ARITMA SİSTEMLERİ

0312-332-43-11 veya 0506-852-15-15

www.watermetropol.com.tr

 

 

Bir cevap yazın